To jest cywilizowane miejsce do dyskusji publicznej

Proszę traktuj to forum dyskusyjne z takim samym szacunkiem jak miejsce publiczne. My także stanowimy społeczność – miejsce do dzielenia się umiejętnościami, wiedzą i zainteresowaniami poprzez rozmowę.

Wpłyń na poprawę dyskusji

Pomóż nam uczynić to forum świetnym miejscem do dyskusji przez ciągłą pracę nad poprawą konwersacji w jakiś sposób, nieważne jak mały. Jeśli nie jesteś pewien czy Twój wpis wnosi coś do dyskusji, przemyśl co chcesz powiedzieć i spróbuj ponownie później.

Tematy omawiane tutaj mają dla nas znaczenie i chcemy abyś zachowywał się, jakby miały znaczenie również dla Ciebie. Szanuj tematy i ludzi, którzy je publikują, nawet jeśli nie zgadzasz się z czymś co jest w nich zawarte.

Jednym ze sposobów poprawy dyskusji jest przeszukanie tych treści, które już zostały napisane. Proszę poświęć trochę czasu na przejrzenie tematów na forum zanim odpowiesz lub zaczniesz swój własny. Będziesz miał wtedy większą szansę odnaleźć innych, którzy podzielają Twoje zainteresowania.

Bądź zgodny, nawet kiedy się nie zgadzasz

Możesz chcieć odpowiedzieć na coś poprzez niezgodzenie się z tym. W porządku. Ale pamiętaj, aby krytykować idee, nie ludzi. Proszę unikaj:

 • Wyzywania
 • Ataków natury osobistej
 • Sugerowania się tonem wpisu, a nie na jego rzeczywistą treścią
 • Odruchowego zaprzeczania

Zamiast tego, przytocz rozsądne kontrargumenty, które wpływają na poprawę rozmowy.

Twój udział się liczy

Pomóż nam wpływać na przyszłość tej społeczności przez zdecydowanie się na zaangażowanie w dyskusjach, które sprawiają, że to forum staje się ciekawym miejscem do przebywania.

To forum dostarcza narzędzi, które umożliwiają społeczności zbiorowo identyfikować najlepsze (i najgorsze) wpisy: lajki, zakładki, flagi, odpowiedzi, możliwość edytowania i tak dalej. Korzystaj z tych narzędzi, aby poprawić doświadczenie własne i innych.

Postaraj się zostawić to miejsce w lepszym stanie, niż je zastałeś.

Jeśli zauważysz problem, oflaguj go

Moderatorzy mają specjalne uprawnienia, są odpowiedzialni za to forum. Ale Ty także. Z Twoją pomocą, moderatorzy mogą być pomocnikami społeczności, a nie dozorcami lub policją.

Gdy widzisz nieodpowiednie zachowanie, nie odpowiadaj. Sprzyja to złej atmosferze, zużywa Twoją energię i marnuje czas wszystkich. Po prostu to oflaguj. Jeśli zgromadzi się wystarczająco flag, podjęte zostanie działanie automatyczne albo poprzez interwencję moderatora.

W celu utrzymania naszej społeczności, moderatorzy rezerwują sobie prawo do usunięcia dowolnej treści i konta dowolnego użytkownika z dowolnego powodu w dowolnej chwili. Moderatorzy nie dokonują wstępnego przeglądu nowych postów w żaden sposób; moderatorzy i operatorzy strony nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za dowolną treść opublikowaną przez społeczność.

Zawsze bądź uprzejmy

Nic nie psuje zdrowej rozmowy tak jak nieuprzejmość:

 • Bądź uprzejmy. Nie zamieszczaj niczego, co rozsądna osoba mogłaby uznać za obraźliwe, obelżywe lub mowę nienawiści
 • Nie publikuj niczego obscenicznego ani seksualnie jednoznacznego
 • Szanujmy się wzajemnie. Nie dokuczaj ani zasmucaj nikogo, nie podszywaj się pod ludzi, ani nie ujawniaj ich prywatnych informacji
 • Szanuj nasze forum. Nie publikuj spamu, ani nie niszcz forum w inny sposób

Unikaj nawet pozorów dowolnej z tych rzeczy. Jeśli nie jesteś pewien, zapytaj sam siebie, jak byś się poczuł, gdyby Twój wpis został umieszczony na pierwszej stronie New York Times’a.

To publiczne forum i wyszukiwarki indeksują te dyskusje. Dbaj by język, linki i obrazy były bezpieczne dla rodziny i przyjaciół.

Utrzymuj porządek

Przyłóż się do umieszczania treści we właściwym miejscu, tak abyśmy mogli spędzić więcej czasu na dyskusji, a mniej na porządkowaniu. Tak więc:

 • Nie dodawaj tematu do złej kategorii.
 • Nie przekazuj tej samej treści w wielu tematach.
 • Nie publikuj odpowiedzi bez treści.
 • Nie kieruj tematu na boczne tory przez zmianę tematu dyskusji w jego połowie.
 • Nie podpisuj swoich wpisów – każdy wpis posiada załączone Twoje informacje profilowe.

Zamiast odpowiadania “+1” or “Zgadzam się” użyj lajków, czyli symbolu serduszka obok każdej wiadomości. Jeżeli chcesz zmienić aktualny temat dyskusji w zupełnie innym kierunku, użyj opcji Odpowiedz w nowym temacie, również widocznej przy każdej wiadomości.

Publikuj tylko swoje własne rzeczy

Nie możesz publikować nic cyfrowego, należącego do kogoś innego bez odpowiedniego pozwolenia. Nie możesz również publikować opisów, linków lub sposobów kradzieży cudzej własności intelektualnej (oprogramowania, filmów, plików dźwiękowych, obrazów) lub łamania jakiegokolwiek innego prawa.

Warunki korzystania

Tak, żargon prawniczy jest nudny, ale musimy się chronić – tym samym, Ciebie i Twoje dane – przed nieprzyjaznymi ludźmi. Mamy warunki korzystania opisujące Twoje (i nasze) zachowanie i prawa związane z treścią i prywatnością. Aby korzystać z tego serwisu, musisz wyrazić zgodę na przestrzeganie naszych warunków.