2016 Toyota Proace Verso - premiera nowego japońskiego MPV na targach w Genewie


#1

PROACE VERSO to nowy van, który debiutuje podczas targów motoryzacyjnych w Genewie 2016. Brat bliżniak Citroëna Spacetourera i Peugeota Travellera to powrót do gamy modelowej Toyoty samochodu typu MPV, mającego być konkurencją dla Mercedesa klasy V, czy Volkswagena Multivana.

Wnętrze i wyposażenie
Praktyczną Toyotę wyposażono w drzwi przesuwne z obu stron oraz ułatwiające załadunek tylne drzwi otwierane do góry. Opcjonalnie można do konfiguracji auta dorzucić obsługiwanie automatycznych drzwi stopą oraz – we wszystkich wersjach wyposażenia modeli Medium i Long – szklany dach panoramiczny.

Następca modelu HIACE dostępny będzie w trzech wersjach długości i dwóch rozstawach osi, a na pokład najpojemniejszej z nich wejdzie aż 9 pasażerów + ich bagaże…i podobno wszystkim będzie wygodnie.
Auto dostępne będzie w trzech wersjach wyposażenia: Shuttle, Family i VIP, obejmującego różne elementy: od wykładziny dywanowej i smutnego, ciemnego wnętrza w wersji podstawowej, przez lepszej jakości wstawki, metaliczne elementy wykończenia i obicia w wersji Family, aż po – oferowany w modelach Toyoty w najwyższej specyfikacji – kolorowy, multimedialny ekran dotykowy na konsoli centralnej i skórzaną tapicerkę. Dodatkowo, w zależności od konfiguracji, auto może być wyposażone w dwie dzielone w proporcji 40:60 kanapy w drugim i trzecim rzędzie lub niezależne fotele ze stolikiem pomiędzy.

Silnik
Nowa Toyota PROACE VERSO dostępna będzie z czterema układami napędowymi do wyboru: dwa warianty benzynowe o pojemności 1.6 l (95 KM współpracujący z 5-biegową manualną skrzynią biegów, lub 6-biegową skrzynią półautomatyczną i wariant 115-konny w parze z 6-biegową skrzynią manualną) i tyle samo silników wysokoprężnych: 2.0 l turbo o mocy 150 KM z 6-biegową skrzynią ręczną i najmocniejsze w ofercie 2.0 turbo 180 KM współpracujące jedynie z automatem. Wszystkie warianty silnikowe wyposażone zostały w irytujący system Start & Stop.

Bezpieczeństwo
Auto wyposażono w pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense, które wspierają kierowcę w zapobieganiu kolizjom lub niwelowaniu ich skutków w najróżniejszych sytuacjach na drodze. Samochód otrzymał w 2015 roku 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP.
Działanie Toyota Safety Sense opiera się na współpracy czułego radaru i kamery. Pakiet zawiera funkcję ostrzegania o zbliżaniu się do przeszkody (Forward Collision Warning), układ autonomicznego hamowania awaryjnego (Autonomous Emergency Braking), układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (Lane Departure Alert), układ rozpoznawania znaków drogowych (Road Sign Assist) oraz automatyczne światła drogowe (Automatic High Beam). Samochód wyposażony jest także w inne zaawansowane systemy bezpieczeństwa – system monitorujący zmęczenie kierowcy (Driver Attention Alert), funkcja dostosowywania prędkości do poprzedzającego samochodu (Intelligent Speed Adaptation) i adaptacyjne reflektory przednie (Adaptive Front Lighting).