Jak brzmi ciężarówka z włączonym hamulcem Jacobsa?


(LEFTLANE.PL) #1

Jake Brake albo Jacobs Brake to nazwa silnikowego hamulca dekompresyjnego opracowanego przez firmę Jacobs Vehicle Systems. Kiedy jest on aktywowany, otwiera zawory wydechowe upuszczając sprężone powietrze znajdujące się w cylindrach i jednocześnie hamuje pojazd.

Tego typu hamulce są w stanie uzyskiwać moment hamowania ok. 800-1000 Nm. Oznacza to, że jest on w stanie spowolnić ponad 30-tonowy pojazd na spadku o pochyłości 10%, bez potrzeby korzystania z hamulców zasadniczych.

Tego typu hamulec często montowany jest w dużych pojazdach napędzanych silnikami diesla. Z racji, że dźwięk najczęściej nie jest tłumiony, jego działanie jest wyjątkowo głośne i zbliżone do karabinu maszynowego. Z racji, że hamulec jest popularny w USA i Kanadzie, w wielu miejscach można tam znaleźć znaki zakazujące jego używania.


 

 

 

 

 

więcej: http://zssplus.pl/prace_dyplomowe/prace_dyplom/retarder/praca_8_31_retarder.htm


(4teal) #2

Małe sprostowanie. Wszystkie ciężarówki w stanach (i pewnie poza stanami) mają Compression release engine brake.
“J. B”.
Ciężarówki ( trucki) Volvo mają najcichsze. Problem jest taki, że kierowca Volvo czasem nie wie, że ma włączony J. B. czy nie. Jazda bez włączonego J. B. ze stromej góry o długości 16 km z maksymalnym ładunkiem i maksymalną prędkością kończy się w rowie i pewną śmiercią.

Następne pytanie, czy używanie J. B. jest zakazane.
W strefie residential/ miejskiej tak. Problemy z interpretacją prawa zaczynają się, gdy jest ostro “z góry” i jest turystyczna srefa taka jak w górach Kolorado. Zawsze jest dopisek w prawie. “Jeżeli wchodzi w grę bezpieczeństwo, to należy użyć”.

Teraz o co chodzi z tym makabrycznym jazgotem pokazanym w filmach powyżej.
Są kierowcy co lubią ciche silniki i ci co kochają warkot. To tak samo jak z motorami.
Małolaty kochają motory głośne i po prostu uszkadzają tłumik, a nawet go wyrzucają. To samo robią kierowcy trucków.
Kochają hałas silnika bez tłumika. Kochają te swoje bestie i jest to po prostu szpan.

Jest jeszcze drugi powód. Taki kierowca jest spóźniony a tu ma trzy linie dupków blokujących mu drogę. Oni nienawidzą trucków i złośliwie jadą wolniej, tym bardziej, że trzeba wysłać kilka SMSów i przejrzeć smartfona.
No zgadnijcie co robi taki kierowca TIRa. On tak się gotuje, że chce tylko zabić, i to się często zdarza.
Co on robi włącza ten J. B. bez tłumika “siada komuś na d…” i co chwilę warczy. Normalny kierowca zjężdza takiej bestii z drogi , ale są wyjątkowe k… i nie ustąpią. Statystyki wypadków mówią, że upór nie był opłacalny. Truck strzepie kórz z siebie. Kierowca autka zostaje inwalidą na całe swoje życie jeżeli przeżyje stłuczkę.

p.s.
Jeden smobójca próbował mi przejechać pod przyczepą w Oklachomie.
Błagam wszelkich samobójców.
Zabij się sam o drzewo. Wybierając TIRa, czy inny samochód, zabijesz kogoś. Nie ma gwarancji, że nie przeżyjesz i w stanie coma, albo jako inwalida zniszczysz życie wielu ludziom.

Poza tym życie jest tak piękne, nawet gdy jesteś bankrutem.

Dla własnego dobra, jeżeli widzisz kilka TIRów za sobą. włącz światła migania i delikatnie zjedź na prawą linię i niech Pan nad nimi czuwa.

Jako ciekawostkę podam, że kierowca trucka bez tłumików nie ma prawa wstępu w stanie Kolorado. Można przejechać bez J. B. z góry ale trzeba jechać 5 km na godzinę.
Pechowiec może nawet przejechać góry, ale na równinie policjant ukarze go za to, że nie ma tłumików.
Równie dobrze można jeździć bez prawa jazdy i ubespieczenia.
Jest to po prostu niemodna już dziś “kowbojska Truckerka”

Teraz trucki mają wmontowany komputerowy system łączności. Twój dealer/ mechanik wie, że masz problem z silnikiem. Spróbój nie przyjechać do warsztatu.

Ale to już temat na inny artykuł na wiele stron