Nie będzie następcy Mazdy RX-8, koniec silników Wankla!


(LEFTLANE.PL) #1

Mamy tu jakichś fanów silników Wankla i Mazdy RX-7/RX-8? Jeżeli tak, to z pewnością wiecie, że pogłosek o końcu tego modelu było równie dużo, co informacji o pracach nad jego następcą.

http://asikogluotomotiv.com/images/yedek_parca/1.jpg

Tym razem w tej kwestii wypowiedział się człowiek o niewiele mówiącym nazwisku – Masamichi Kogai – który jest jednak prezesem Mazdy i może wiedzieć co mówi. Otóż wg pana Kogai, Mazda nie zamierza kontynuować produkcji sportowych samochodów z serii RX i kropka.

Prezes japońskiego koncernu dodał, że Mazda zamierza swoje moce przerobowe całkowicie poświęcić na rozwój kolejnej generacji samochodów i technologii Skyactiv, która wiąże się bardziej z ekonomią, niż ze sportową jazdą. Tymczasem silniki Wankla stosowane w RX-8, mają niewiele wspólnego z ekonomiczną jazdą. Choć pojemność jednostki to zaledwie 1.3 litra, a moc sięga 250 KM, trudno jest tu uzyskać spalanie poniżej 15 litrów na 100 km.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że pod koniec poprzedniego miesiąca do Sieci przedostała się informacja o modelu 6 w odmianie 2-drzwiowego coupe. Oznacza to, że Mazda planuje kolejny sportowy samochód, ale będzie on wyposażony w klasyczną jednostkę napędową, bez cylindrów rotacyjnych. Premiery spodziewać można się jednak nie wcześniej, niż w roku 2017.

źródła:(Aneta Okrasa) #2

Ale Japończycy pracują już nad silnikiem Wankla nowej generacji,który ma być udoskonalony :slight_smile: Takie chodzą słuchy. Osobiście się z tego cieszę, bo jestem fanką Mazdy RX-8 :slight_smile: Więcej o tym można przeczytać na https://www.mazda.warszawa.pl/5-sposob-dzialania-silnika-wankla-zalety-i-wady-silnika-wankla-jak-nie-zepsuc-wankla-czyli-silnik-rotacyjny-w-praktyce-serwis-problemy-i-eksploatacja/